Založ si blog

B1- Financovanie nákladov vzdelávania v novopristúpených členských krajinách EU

Podobne ako Slovensko, aj mnoho ďaľších štátov Európy, ktoré od r. 2004 pristúpili do Európskej únie – Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko a i. –  sa v súčasnosti stretáva s problémom katastrofálneho  nedostatku financií, potrebných na správnu činnosť takých dôležitých oblastí ekonomiky, ako je: školstvo, zdravotníctvo, veda a výskum, dôchodkový systém, starostlivosť o deti a mládež a i.

Novopristúpené členské štáty EU zabezpečujú značnými finančnými sumami vzdelávanie svojich občanov na základných, stredných a vysokých školách.  Snažia sa im zabezpečiť čo najlepšie vzdelávanie, pretože vedia, že práve jeho kvalita je zárukou ďaľšieho úspešného rozvoja ekonomiky štátu.

Náklady na vzdelávanie mladých ľudí sú hradené – či už vo väčšej alebo menšej miere, v závislosti od štátu a stupňa školy (základná škola, stredná alebo vysoká) – zo štátneho rozpočtu, ktorý je tvorený aj rôznymi druhmi daní, platených občanmi daného štátu. Medzi najvýznamnejšie dane, ktoré platí prakticky každý občan, patria:

a, daň z príjmov (daň zo mzdy, daň zo zisku)

b, daň z pridanej hodnoty (DPH), ktorá je už zahrnutá v cene každého tovaru alebo

služby a platí ju ten, kto si tento tovar alebo službu kupuje

c, spotrebná daň je zahrnutá v cenách niektorých výrobkov, ktoré si kupujeme: motorové

palivá (benzín, nafta), uhlie, plyn, elektrická energia, alkoholické nápoje a tabakové

výrobky a napokon väčšina občanov platí tiež

d, daň z nehnuteľnosti (byt, pozemok, stavba), ktorá sa odvádza do obecnej alebo

mestskej pokladnice

A platením týchto daní sa zároveň skladáme aj na peniaze potrebné k výchove a vzdelávaniu našich detí.

To, čo sa do štátneho rozpočtu odvedie od občanov, sa ďalej prerozdeľuje do financovania rôznych oblastí ekonomiky – do školstva, zdravotníctva, výskumu a vývoja, armády, polície atď.  Z týchto peňazí sa –  formou platov zamestnancov školstva (pedagógov a ďaľších ľudí zabezpečujúcich chod školstva),  výstavbou škôl a školských zariadení, ich vybavením potrebným zariadením, učebnými pomôckami a i. – zabezpečuje  aj vzdelávací proces mladej generácie.

Veľká časť mladých ľudí však po ukončení vzdelávacieho procesu odchádza – aj z dôvodu neriešenia mnohých ich problémov – za lepšími existenčnými podmienkami do zahraničia.

 

Poznámka: 

Tento príspevok je umiestnený aj v súbore „Odvďačme sa rodičom“, ktorý sa dá stiahnuť z www stránky :  https://www.ivl.sk  [1]

V tomto súbore je umiestnený pod takmer identickým názvom: „B1- Financovanie nákladov vzdelávania v novopristúpených členských štátoch Európskej únie.“

 

[1] https://www.ivl.sk

 

Nasledujúci príspevok: „B2- Príčiny odchodu mladých ľudí do zahraničia“

 

B12. 1- Haló . . . Nemci, Rakúšania, Švajčiari či Angličania, bezplatne vám vychovávame lekárov. A náklady bude za vás kto platiť?

09.04.2022

„V súčasnosti odchádza do zahraničia približne 20 percent končiacich absolventov lekárskych štúdií [1]. A dopyt po týchto absolventoch v zahraničí neutícha, naopak rastie. To znamená, že ak budú hospodársky silnejšie členské štáty EU potrebovať viac lekárov, stačí, ak absolventom lekárskych štúdií v novopristúpených štátoch EU ponúknu [...]

B11. 1- Chudáka zderieme aj z poslednej kože, a čím bohatší, tým viac sa mu klaniame, tým viac sa pred ním skláňame

15.03.2022

Štát, jeho predstavitelia a zástupcovia, naháňajú a trestajú za odkotúľavané šestáky každého, koho sa neboja, a pritom im unikajú zlatučké jagavé dukáty, ktoré patria nám všetkým, ktoré visia priamo pred nami, ako šťavňaté jabĺčka. Stačí len natiahnuť ruku a odtrhnúť ich. Ale o tie sa nehlásime. Nechceme vedieť, že máme na ne plný nárok. [...]

B11- Aj tí najbiednejší Slováci sa zložili na náklady 19 miliárd, ale zisk už berie Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko a iní

09.03.2022

Keď v štátnej pokladnici, v štátnom rozpočte, chýbajú peniaze, tak sa to štát snaží dohnať buď zvýšením starých, alebo zavedením nových daní, rôznymi poplatkami za to, tamto či toto, novým zaťažením obyvateľov i podnikateľov. Hlavne drobných podnikateľov. Ale prečo sa najprv nepokúsime pozrieť, kde sa tie peniaze strácajú, kde odtekajú? [...]

Tupac Shakur

Americká polícia po štvrťstoročí zadržala muža kvôli vražde rappera Tupaca Shakura

29.09.2023 21:06

Policajti v Las Vegas zadržali muža, ktorého meno sa v súvislosti so Shakurovou smrťou často skloňovalo.

kosovo

Srbský politik Milan Radoičič sa priznal k príprave útoku v Kosove

29.09.2023 20:57

Viedol skupinu ozbrojencov, ktorá sa koncom minulého týždňa dostala do konfliktu s kosovskou políciou.

Rusko Ukrajina vojna Putin vojaci stretnutie uarus

Putin: Väzni zabití na Ukrajine splatili dlh spoločnosti

29.09.2023 20:38

Armáda a Vagnerova skupina potrebovali doplniť bojovníkov na fronte na Ukrajine, preto verbovali mužov z trestaneckých kolónií.

walesa

Osemdesiatročný Wałęsa chce znova búrať režim. Ak Kaczyński vyhrá voľby, bude občianska vojna, varuje

29.09.2023 19:30

Búrlivák, ktorý pomohol skoncovať s komunistickou érou v Poľsku, má na chrbte už osem krížikov. Lech Wałęsa sa ihneď po oslavách okrúhlych narodenín chystá podporiť opozíciu proti strane svojej niekdajšej pravej ruky, dnes najmocnejšieho muža Poľska Jarosława Kaczyńského.

Ivan Vlček

Kvôli čomu sme vlastne boli prizvaní do Únie? Kvôli úprimnej snahe o dobro pre všetkých alebo kvôli neskromnej snahe o výhody jedných na úkor druhých?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 60688x
Priemerná čítanosť článkov: 1445x

Autor blogu

Kategórie