Založ si blog

B1- Financovanie nákladov vzdelávania v novopristúpených členských krajinách EU

Podobne ako Slovensko, aj mnoho ďaľších štátov Európy, ktoré od r. 2004 pristúpili do Európskej únie – Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko a i. –  sa v súčasnosti stretáva s problémom katastrofálneho  nedostatku financií, potrebných na správnu činnosť takých dôležitých oblastí ekonomiky, ako je: školstvo, zdravotníctvo, veda a výskum, dôchodkový systém, starostlivosť o deti a mládež a i.

Novopristúpené členské štáty EU zabezpečujú značnými finančnými sumami vzdelávanie svojich občanov na základných, stredných a vysokých školách.  Snažia sa im zabezpečiť čo najlepšie vzdelávanie, pretože vedia, že práve jeho kvalita je zárukou ďaľšieho úspešného rozvoja ekonomiky štátu.

Náklady na vzdelávanie mladých ľudí sú hradené – či už vo väčšej alebo menšej miere, v závislosti od štátu a stupňa školy (základná škola, stredná alebo vysoká) – zo štátneho rozpočtu, ktorý je tvorený aj rôznymi druhmi daní, platených občanmi daného štátu. Medzi najvýznamnejšie dane, ktoré platí prakticky každý občan, patria:

a, daň z príjmov (daň zo mzdy, daň zo zisku)

b, daň z pridanej hodnoty (DPH), ktorá je už zahrnutá v cene každého tovaru alebo

služby a platí ju ten, kto si tento tovar alebo službu kupuje

c, spotrebná daň je zahrnutá v cenách niektorých výrobkov, ktoré si kupujeme: motorové

palivá (benzín, nafta), uhlie, plyn, elektrická energia, alkoholické nápoje a tabakové

výrobky a napokon väčšina občanov platí tiež

d, daň z nehnuteľnosti (byt, pozemok, stavba), ktorá sa odvádza do obecnej alebo

mestskej pokladnice

A platením týchto daní sa zároveň skladáme aj na peniaze potrebné k výchove a vzdelávaniu našich detí.

To, čo sa do štátneho rozpočtu odvedie od občanov, sa ďalej prerozdeľuje do financovania rôznych oblastí ekonomiky – do školstva, zdravotníctva, výskumu a vývoja, armády, polície atď.  Z týchto peňazí sa –  formou platov zamestnancov školstva (pedagógov a ďaľších ľudí zabezpečujúcich chod školstva),  výstavbou škôl a školských zariadení, ich vybavením potrebným zariadením, učebnými pomôckami a i. – zabezpečuje  aj vzdelávací proces mladej generácie.

Veľká časť mladých ľudí však po ukončení vzdelávacieho procesu odchádza – aj z dôvodu neriešenia mnohých ich problémov – za lepšími existenčnými podmienkami do zahraničia.

 

Poznámka: 

Tento príspevok je umiestnený aj v súbore „Odvďačme sa rodičom“, ktorý sa dá stiahnuť z www stránky :  https://www.ivl.sk  [1]

V tomto súbore je umiestnený pod takmer identickým názvom: „B1- Financovanie nákladov vzdelávania v novopristúpených členských štátoch Európskej únie.“

 

[1] https://www.ivl.sk

 

Nasledujúci príspevok: „B2- Príčiny odchodu mladých ľudí do zahraničia“

 

B12. 1- Haló . . . Nemci, Rakúšania, Švajčiari či Angličania, bezplatne vám vychovávame lekárov. A náklady bude za vás kto platiť?

09.04.2022

„V súčasnosti odchádza do zahraničia približne 20 percent končiacich absolventov lekárskych štúdií [1]. A dopyt po týchto absolventoch v zahraničí neutícha, naopak rastie. To znamená, že ak budú hospodársky silnejšie členské štáty EU potrebovať viac lekárov, stačí, ak absolventom lekárskych štúdií v novopristúpených štátoch EU ponúknu [...]

B11. 1- Chudáka zderieme aj z poslednej kože, a čím bohatší, tým viac sa mu klaniame, tým viac sa pred ním skláňame

15.03.2022

Štát, jeho predstavitelia a zástupcovia, naháňajú a trestajú za odkotúľavané šestáky každého, koho sa neboja, a pritom im unikajú zlatučké jagavé dukáty, ktoré patria nám všetkým, ktoré visia priamo pred nami, ako šťavňaté jabĺčka. Stačí len natiahnuť ruku a odtrhnúť ich. Ale o tie sa nehlásime. Nechceme vedieť, že máme na ne plný nárok. [...]

B11- Aj tí najbiednejší Slováci sa zložili na náklady 19 miliárd, ale zisk už berie Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko a iní

09.03.2022

Keď v štátnej pokladnici, v štátnom rozpočte, chýbajú peniaze, tak sa to štát snaží dohnať buď zvýšením starých, alebo zavedením nových daní, rôznymi poplatkami za to, tamto či toto, novým zaťažením obyvateľov i podnikateľov. Hlavne drobných podnikateľov. Ale prečo sa najprv nepokúsime pozrieť, kde sa tie peniaze strácajú, kde odtekajú? [...]

F-35, stíhačka, USS George Washington, USA

Spojené štáty a Čína po piatich rokoch opäť polooficiálne rokovali o jadrových zbraniach

22.06.2024 07:10

Spojené štáty a Čína v marci po prvý raz po piatich rokoch obnovili polooficiálne rokovania o jadrových zbraniach.

vojna na Ukrajine, futbal

ONLINE: Ďalšie krajiny sľúbili Ukrajine Patrioty. Farage: Rusko k vojne vyprovokovali USA a NATO

22.06.2024 06:20

Ukrajina získa niekoľko ďalších protiraketových systémov Patriot od spojencov. Britský politik Nigel Farage vyhlásil, že EÚ a NATO "vyprovokovali" Rusko.

Robert Kaliňák, Matúš Šutaj Eštok

Tisícové príplatky na ochranu a pomoc psychológa. Akú podobu má lex atentát v zahraničí?

22.06.2024 06:00

Pravda zisťovala, ako ochrana politikov pred vyhrážkami a útokmi vyzerá v iných európskych štátoch.

Arkansas, streľba, Fordyce

Streľba v Arkansase má tri obete, vážne zranený útočník skončil vo väzbe

22.06.2024 05:40

Ozbrojený útočník v piatok na juhu amerického štátu Arkansas zastrelil troch ľudí. Policajti ho postrelili a vzali do väzby.

Ivan Vlček

Kvôli čomu sme vlastne boli prizvaní do Únie? Kvôli úprimnej snahe o dobro pre všetkých alebo kvôli neskromnej snahe o výhody jedných na úkor druhých?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 66602x
Priemerná čítanosť článkov: 1586x

Autor blogu

Kategórie