B9- Odchod občanov do zahraničia – finančná strata štátu

Predchádzajúci príspevok: B8- Náklady na vzdelávanie spláca občan odvodom daní“. Zamestnaný občan odvádza do štátneho rozpočtu dane prostredníctvom ktorých spláca aj náklady, ktoré vynaložila jeho rodná krajina v procese jeho vzdelávania.

————————————————————————————————————–

Jednou zo základných funkcií občana je, že slúži ako základný zdroj príjmov štátu umožňujúcich jeho existenciu, jeho ďalší chod, jeho prežitie, a svojou ďaľšou reprodukciou  takéto zdroje príjmov zabezpečuje do budúcnosti. Bez produktívnych občanov štát upadá, devastuje a hynie. Čiže ak odchádza občan zo svojej rodnej krajiny, ak odchádza pracovať do zahraničia, tak sa táto jeho funkcia zdroja financií pre štátny rozpočet nuluje. Nuluje sa na obdobie, počas ktorého je občan zamestnaný v ekonomike zahraničnej krajiny.

 

V prípade, že náš občan odíde pracovať do zahraničia, tak nielen daň z jeho mzdy, ktorú dostáva od zahraničného zamestnávateľa, ale aj daň zo zisku jeho zamestnávateľa, čiže zisku, ktorý pomáha vytvoriť svojou prácou náš občan, napĺňajú cudzí štátny rozpočet. A taktiež daň z pridanej hodnoty (DPH) z  každodenne kupovaných výrobkov a služieb, a v prípade určitých výrobkov aj spotrebná daň, odchádzajú do štátneho rozpočtu cudzej zamestnávateľskej krajiny. Do štátneho rozpočtu cudzieho štátu, ktorý tieto dane – vyprodukované prácou  nášho občana a aktuálne v tomto štáte zamestnaného – neprerozdeľuje na pomoc jeho spoluobčanom v jeho rodnej krajine, neprerozdeľuje tieto dane tým, ktorí sa skladali na jeho vzdelávanie, ale tieto dane využíva tento zahraničný štát na pomoc svojim občanom, t. j. na pomoc občanom cudzej zamestnávateľskej krajiny. Na pomoc občanom, ktorí ani v najmenšom neprispeli na náklady vynaložené v dlhodobom procese výchovy a vzdelávania nášho občana, aktuálne pracujúceho v inej krajine.

Pre lepšie priblíženie problematiky opisujúcej stratu financií, ktoré vynaložil štát na vzdelávanie vysokoškolsky vzdelaných občanov, je citovaná časť textu [1] publikovaná Inštitútom finančnej politiky (analytický útvar Ministerstva financií Slovenskej republiky) dňa 9. 1. 2017:

 

„V období 2010 až 2013 odišiel do zahraničia viac ako každý desiaty končiaci vysokoškolák denného štúdia. Ročne ukončí štúdium 20 tisíc interných absolventov druhého stupňa v SR. Podľa údajov za roky 2010 až 2013 medzi 12 až 14 % absolventov odíde za hranice po skončení vysokej školy. Za jeden rok tak odišli verejné investície do vysokoškolského vzdelania v objeme 44,8 mil. Eur. Pri externom štúdiu sú odchody nižšie, len 4 až 5 %.“ [1]    Pozn.: Interní absolventi –  absolventi denných štúdií.

 

Z uvedenej citácie vidieť, že odchod vysokoškolských absolventov zo Slovenska do zahraničia, len za jeden rok spôsobil straty štátneho rozpočtu vo výške takmer 45 mil eur, straty nákladov, ktoré boli investované do vysokoškolských štúdií absolventov, ktorí po ukončení štúdií odišli do zahraničia.

[1] https://www.mfsr.sk/files/archiv/priloha-stranky/4938/60/2017_1_Odliv-mozgov-po-slovensky_20170109.pdf

 

Nasledujúci príspevok: „B9.1- Výrobná cena výrobného prostriedku „pracovník“

 

B12. 1- Haló . . . Nemci, Rakúšania, Švajčiari či Angličania, bezplatne vám vychovávame lekárov. A náklady bude za vás kto platiť?

09.04.2022

„V súčasnosti odchádza do zahraničia približne 20 percent končiacich absolventov lekárskych štúdií [1]. A dopyt po týchto absolventoch v zahraničí neutícha, naopak rastie. To znamená, že ak budú hospodársky silnejšie členské štáty EU potrebovať viac lekárov, stačí, ak absolventom lekárskych štúdií v novopristúpených štátoch EU ponúknu [...]

B11. 1- Chudáka zderieme aj z poslednej kože, a čím bohatší, tým viac sa mu klaniame, tým viac sa pred ním skláňame

15.03.2022

Štát, jeho predstavitelia a zástupcovia, naháňajú a trestajú za odkotúľavané šestáky každého, koho sa neboja, a pritom im unikajú zlatučké jagavé dukáty, ktoré patria nám všetkým, ktoré visia priamo pred nami, ako šťavňaté jabĺčka. Stačí len natiahnuť ruku a odtrhnúť ich. Ale o tie sa nehlásime. Nechceme vedieť, že máme na ne plný nárok. [...]

B11- Aj tí najbiednejší Slováci sa zložili na náklady 19 miliárd, ale zisk už berie Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko a iní

09.03.2022

Keď v štátnej pokladnici, v štátnom rozpočte, chýbajú peniaze, tak sa to štát snaží dohnať buď zvýšením starých, alebo zavedením nových daní, rôznymi poplatkami za to, tamto či toto, novým zaťažením obyvateľov i podnikateľov. Hlavne drobných podnikateľov. Ale prečo sa najprv nepokúsime pozrieť, kde sa tie peniaze strácajú, kde odtekajú? [...]

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

vojna na Ukrajine, Bachmut, Da Vinci, Dmytro Kocjubaljo

ONLINE: Rýchlo a zbesilo. Ruská raketa Orešnik doletela k Dnipru za 15 minút rýchlosťou 13-tisíc km/h

23.11.2024 07:15, aktualizované: 08:57

Nová ruská raketa, ktorú Rusko použilo pri útoku na Dnipro, mala šesť hlavíc, každá ešte šesť kusov submunície.

Ivan Vlček

Kvôli čomu sme vlastne boli prizvaní do Únie? Kvôli úprimnej snahe o dobro pre všetkých alebo kvôli neskromnej snahe o výhody jedných na úkor druhých?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 70238x
Priemerná čítanosť článkov: 1672x

Autor blogu

Kategórie