Predchádzajúci príspevok: „B8- Náklady na vzdelávanie spláca občan odvodom daní“. Zamestnaný občan odvádza do štátneho rozpočtu dane prostredníctvom ktorých spláca aj náklady, ktoré vynaložila jeho rodná krajina v procese jeho vzdelávania.
————————————————————————————————————–
Jednou zo základných funkcií občana je, že slúži ako základný zdroj príjmov štátu umožňujúcich jeho existenciu, jeho ďalší chod, jeho prežitie, a svojou ďaľšou reprodukciou takéto zdroje príjmov zabezpečuje do budúcnosti. Bez produktívnych občanov štát upadá, devastuje a hynie. Čiže ak odchádza občan zo svojej rodnej krajiny, ak odchádza pracovať do zahraničia, tak sa táto jeho funkcia zdroja financií pre štátny rozpočet nuluje. Nuluje sa na obdobie, počas ktorého je občan zamestnaný v ekonomike zahraničnej krajiny.
V prípade, že náš občan odíde pracovať do zahraničia, tak nielen daň z jeho mzdy, ktorú dostáva od zahraničného zamestnávateľa, ale aj daň zo zisku jeho zamestnávateľa, čiže zisku, ktorý pomáha vytvoriť svojou prácou náš občan, napĺňajú cudzí štátny rozpočet. A taktiež daň z pridanej hodnoty (DPH) z každodenne kupovaných výrobkov a služieb, a v prípade určitých výrobkov aj spotrebná daň, odchádzajú do štátneho rozpočtu cudzej zamestnávateľskej krajiny. Do štátneho rozpočtu cudzieho štátu, ktorý tieto dane – vyprodukované prácou nášho občana a aktuálne v tomto štáte zamestnaného – neprerozdeľuje na pomoc jeho spoluobčanom v jeho rodnej krajine, neprerozdeľuje tieto dane tým, ktorí sa skladali na jeho vzdelávanie, ale tieto dane využíva tento zahraničný štát na pomoc svojim občanom, t. j. na pomoc občanom cudzej zamestnávateľskej krajiny. Na pomoc občanom, ktorí ani v najmenšom neprispeli na náklady vynaložené v dlhodobom procese výchovy a vzdelávania nášho občana, aktuálne pracujúceho v inej krajine.
Pre lepšie priblíženie problematiky opisujúcej stratu financií, ktoré vynaložil štát na vzdelávanie vysokoškolsky vzdelaných občanov, je citovaná časť textu [1] publikovaná Inštitútom finančnej politiky (analytický útvar Ministerstva financií Slovenskej republiky) dňa 9. 1. 2017:
„V období 2010 až 2013 odišiel do zahraničia viac ako každý desiaty končiaci vysokoškolák denného štúdia. Ročne ukončí štúdium 20 tisíc interných absolventov druhého stupňa v SR. Podľa údajov za roky 2010 až 2013 medzi 12 až 14 % absolventov odíde za hranice po skončení vysokej školy. Za jeden rok tak odišli verejné investície do vysokoškolského vzdelania v objeme 44,8 mil. Eur. Pri externom štúdiu sú odchody nižšie, len 4 až 5 %.“ [1] Pozn.: Interní absolventi – absolventi denných štúdií.
Z uvedenej citácie vidieť, že odchod vysokoškolských absolventov zo Slovenska do zahraničia, len za jeden rok spôsobil straty štátneho rozpočtu vo výške takmer 45 mil eur, straty nákladov, ktoré boli investované do vysokoškolských štúdií absolventov, ktorí po ukončení štúdií odišli do zahraničia.
Nasledujúci príspevok: „B9.1- Výrobná cena výrobného prostriedku „pracovník“
Absolútnu možno nie- ale obrovskú iste. ...
Odchod občanov z krajiny neznamená absolútnu... ...
Celá debata | RSS tejto debaty