B10. 3- Odchod občana do zahraničia – finančná strata jeho rodnej krajiny

Predchádzajúci príspevok: „B10.2- Negatívum medzištátnej pracovnej migrácie“.

——————————————————————————————————————–

Jav zväčšujúcej sa medzištátnej pracovnej migrácie, jav odchodu občanov krajín strednej a východnej Európy za prácou do ekonomicky bohatších krajín Západnej Európy, je charakteristický hlavne pre obdobie od začiatku 90-ych rokov minulého  storočia.

 

Bohužiaľ, odchod každého jedného občana za prácou do zahraničia predstavuje pre jeho rodičov a pre jeho rodný štát nielen stratu z hľadiska nákladov vynaložených na výchovu a vzdelávanie tohto občana, ale tento odchod znamená pre jeho rodnú krajinu aj veľkú finančnú stratu z pohľadu rôznych druhov potenciálne možných daní, ktoré by mohli napĺňať jej štátny rozpočet v prípade, ak by títo občania pracovali v ekonomike rodnej krajiny.

A ktoré sú to vlastne tieto potenciálne možné dane, tieto ušlé peniaze, tak životne dôležité pre každý štát. Životne dôležité preto,  lebo sú absolútne nevyhnutné pre chod štátu, pre jeho existenciu. O tieto potenciálne dane štát prichádza v prípade, ak jeho občan odíde pracovať do zahraničia.

 

Medzi najdôležitejšie dane, o ktoré štát takto prichádza, patrí: daň zo mzdy (daň z príjmu), daň z pridanej hodnoty (DPH) a spotrebná daň:

 

1. Daň zo mzdy (daň z príjmu)

Každý pracujúci občan prináša počas svojho produktívneho života do štátneho rozpočtu finančné prostriedky buď formou mesačného odvádzania daní zo svojej mzdy, ktorú dostáva za vykonanú prácu alebo ako podnikateľ odvádza v stanovených termínoch – obyčajne raz v roku – daň z dosiahnutého zisku.

2. Daň z pridanej hodnoty – DPH

Je to daň, ktorú platíme vždy pri kúpe ľubovoľného tovaru alebo služby. Táto daň je zahrnutá v cene každého tovaru alebo služby a platí ju ten, kto si tento tovar alebo službu kupuje (či si už kúpite žuvačku, potraviny, oblek, auto, jedlo v reštaurácii,  … dáte sa ostrihať  alebo si kúpite vstupenku na futbalový zápas), a ktorá tvorí najväčšiu časť príjmov štátnej pokladnice.

3. Spotrebná daň

Za niektoré výrobky, pevne určené štátom, sa platí tzv. spotrebná daň, ktorej veľkosť stanovuje štát. Táto daň je zahrnutá v cenách kupovaných výrobkov: motorové palivá (benzín, nafta), uhlie, elektrická energia, plyn, alkoholické nápoje a tabakové výrobky.

 

K cene výrobku zahrňujúcej spotrebnú daň sa pripočíta DPH, a až toto je výsledná predajná cena výrobku, ktorú zaplatí spotrebiteľ. Čiže kúpou takéhoto výrobku okrem DPH zaplatíte aj spotrebnú daň.

Tieto tri dane sú v podstate najdôležitejšou zložkou štátnych príjmov.

 

Kvôli informácii treba dodať, že každý občan, ktorý vlastní byt, dom, pozemok, stavbu, garáž a pod. platí tiež daň z nehnuteľnosti, ktorú odvádza v prospech obce alebo mesta, v ktorých býva.

V ďaľšom texte nebudeme o tomto druhu dane uvažovať.

 

Nasledujúci príspevok: B10.4- Investície do výchovy a vzdelávania občana ako zdroja budúceho príjmu štátu“

 

B12. 1- Haló . . . Nemci, Rakúšania, Švajčiari či Angličania, bezplatne vám vychovávame lekárov. A náklady bude za vás kto platiť?

09.04.2022

„V súčasnosti odchádza do zahraničia približne 20 percent končiacich absolventov lekárskych štúdií [1]. A dopyt po týchto absolventoch v zahraničí neutícha, naopak rastie. To znamená, že ak budú hospodársky silnejšie členské štáty EU potrebovať viac lekárov, stačí, ak absolventom lekárskych štúdií v novopristúpených štátoch EU ponúknu [...]

B11. 1- Chudáka zderieme aj z poslednej kože, a čím bohatší, tým viac sa mu klaniame, tým viac sa pred ním skláňame

15.03.2022

Štát, jeho predstavitelia a zástupcovia, naháňajú a trestajú za odkotúľavané šestáky každého, koho sa neboja, a pritom im unikajú zlatučké jagavé dukáty, ktoré patria nám všetkým, ktoré visia priamo pred nami, ako šťavňaté jabĺčka. Stačí len natiahnuť ruku a odtrhnúť ich. Ale o tie sa nehlásime. Nechceme vedieť, že máme na ne plný nárok. [...]

B11- Aj tí najbiednejší Slováci sa zložili na náklady 19 miliárd, ale zisk už berie Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko a iní

09.03.2022

Keď v štátnej pokladnici, v štátnom rozpočte, chýbajú peniaze, tak sa to štát snaží dohnať buď zvýšením starých, alebo zavedením nových daní, rôznymi poplatkami za to, tamto či toto, novým zaťažením obyvateľov i podnikateľov. Hlavne drobných podnikateľov. Ale prečo sa najprv nepokúsime pozrieť, kde sa tie peniaze strácajú, kde odtekajú? [...]

Sneh / Sneženie / Kalamita / Dobšinský kopec /

V noci na piatok i v piatok dopoludnia sa očakáva sneženie na väčšine Slovenska

21.11.2024 09:54

Väčšina zrážok spadne v priebehu 12 hodín.

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Ivan Vlček

Kvôli čomu sme vlastne boli prizvaní do Únie? Kvôli úprimnej snahe o dobro pre všetkých alebo kvôli neskromnej snahe o výhody jedných na úkor druhých?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 70194x
Priemerná čítanosť článkov: 1671x

Autor blogu

Kategórie