Založ si blog

B10. 10- Globalizačný proces

Obsah predchádzajúceho príspevku: „B10.9- Bolestné odčerpávanie pracovnej sily v kritických profesiach“. Počet odčerpávaných produktívnych občanov z novopristúpených členských krajín bohatšími ekonomikami Európy narastá aj v tých profesiach, ktoré sa vyznačujú nedostatkom pracovníkov aj v krajinách, z ktorých sú ich občania odčerpávaní.

—————————————————————————————————————– 

 

Dvadsiate storočie je charakterizované vzrastom medzištátnej pracovnej migrácie.

Jej vzrastu jednoznačne pomáha faktor kvalitnejšej, pružnejšej a lacnejšej dopravy, zásluhou ktorej sa začínajú ľudia ešte  viac zamestnávať v krajinách po celom svete.

Ženie ich za tým nielen možnosť lepších zárobkov, ale aj kvalitnejšej sebarealizácie.

 

Presun výroby jednotlivých komponentov  určitého výrobku (napr. automobil) do rôznych závodov rozmiestnených vo viacerých krajinách znamená, že ekonomická činnosť podniku sa už nezameriava len na územie jedného štátu.

Proces špecializácie výroby určitého výrobku do viacerých krajín vedie k vzniku nadnárodných korporácií (nadnárodných podnikov).

 

V dôsledku zefektívnenia prepravy nielen osôb, ale aj tovarov, a nástupu nových komunikačných a informačných technológií, dochádza na celom svete k čoraz väčšiemu prepájaniu ekonomík jednotlivých štátov, k ich prepájaniu na úplne novej kvalitatívnej úrovni.

Dochádza ku globalizácii – procesu, ktorý je len ďaľším stupňom ekonomického vývoja. Procesu priamo podmieneného nezastaviteľným a čoraz intenzívnejším vývojom vedy a techniky, novými technológiami, objavmi, novými poznatkami.

 

Globalizácia má tak svojich odporcov, ako aj zástancov. Jedna aj druhá strana argumentuje nedostatkami či prednosťami tohto procesu.

Je absolútne jedno ako sa tento proces volá, či už prijatým názvom „Globalizácia“ alebo by  sa to volalo „Nadnárodné prepájanie ekonomík“ či „Napredovanie ekonomík“ alebo „Ekonomická koncentrácia“ a pod.  V dôsledku intenzívneho vedecko-technického pokroku vo svete, skvalitnenia dopravy  a rozvoja informačných a komunikačných technológií by k tomuto procesu zákonite došlo, a je jedno či sa volá tak alebo onak.

 

Inou vecou však už je vyrovnanie sa s negatívnymi dôsledkami tohto javu.

Tie pozitívne dôsledky globalizácie – zníženie nákladov na výrobu, zníženie cien výrobkov, zrýchlenie výrobného procesu, väčšia ponuka tovarov – boli vďačne prijaté.

Hlavne tými, ktorým to prinieslo zvýšené zisky.

 

Ale tie negatívne dopady – oslabovanie funkcie rodiny v dôsledku dlhodobého odchodu rodičov za prácou do zahraničia, a následný nepriaznivý vplyv tohto odchodu na zdravý vývoj ich detí, bezplatné odčerpávanie obrovského množstva pracovníkov z ich rodných krajín a z toho vyplývajúcich devastačných účinkov tohto odčerpávania na ich ekonomiky (náklady na výchovu a vzdelávanie týchto odčerpávaných zahraničných pracovníkov vynaložené v ich rodných krajinách, strata daní – daň zo mzdy, daň z pridanej hodnoty, spotrebná daň, daň zo zisku, ktorý pomohol tento pracovník svojou prácou vytvoriť svojmu zamestnávateľovi v zahraničí, strata odvodov na zdravotné a dôchodkové poistenie) tlak na znižovanie miezd, možnosť nákupu lacných výrobkov z krajín, kde ľudia pracujú za cenu pod ľudskú dôstojnosť, oslabovanie vplyvu štátu na riadenie ekonomiky krajiny, rast znečisťovania klímy v dôsledku rastúcej dopravy – tak do ich riešenia sa akosi nikomu nechce.

A už vôbec sa do ich riešenia nechce tým, ktorí by to mali riešiť, ktorí majú morálnu povinnosť to riešiť. Teda tým, ktorí z toho majú najväčší prospech, pre ktorých globalizácia znamená obrovské zvýšenie ich ziskov.

 

Nasledujúci príspevok: „B10.11- Negatíva globalizácie“

 

B12. 1- Haló . . . Nemci, Rakúšania, Švajčiari či Angličania, bezplatne vám vychovávame lekárov. A náklady bude za vás kto platiť?

09.04.2022

„V súčasnosti odchádza do zahraničia približne 20 percent končiacich absolventov lekárskych štúdií [1]. A dopyt po týchto absolventoch v zahraničí neutícha, naopak rastie. To znamená, že ak budú hospodársky silnejšie členské štáty EU potrebovať viac lekárov, stačí, ak absolventom lekárskych štúdií v novopristúpených štátoch EU ponúknu [...]

B11. 1- Chudáka zderieme aj z poslednej kože, a čím bohatší, tým viac sa mu klaniame, tým viac sa pred ním skláňame

15.03.2022

Štát, jeho predstavitelia a zástupcovia, naháňajú a trestajú za odkotúľavané šestáky každého, koho sa neboja, a pritom im unikajú zlatučké jagavé dukáty, ktoré patria nám všetkým, ktoré visia priamo pred nami, ako šťavňaté jabĺčka. Stačí len natiahnuť ruku a odtrhnúť ich. Ale o tie sa nehlásime. Nechceme vedieť, že máme na ne plný nárok. [...]

B11- Aj tí najbiednejší Slováci sa zložili na náklady 19 miliárd, ale zisk už berie Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko a iní

09.03.2022

Keď v štátnej pokladnici, v štátnom rozpočte, chýbajú peniaze, tak sa to štát snaží dohnať buď zvýšením starých, alebo zavedením nových daní, rôznymi poplatkami za to, tamto či toto, novým zaťažením obyvateľov i podnikateľov. Hlavne drobných podnikateľov. Ale prečo sa najprv nepokúsime pozrieť, kde sa tie peniaze strácajú, kde odtekajú? [...]

Machaj, Šimkovičová

Otázky a odpovede: RTVS o pár dní končí, bez riaditeľa bude štyri mesiace. Ako bude fungovať? Podpíše Pellegrini zákon?

22.06.2024 09:00

Súčasný generálny riaditeľ Ľuboš Machaj končí o necelé dva týždne a zatiaľ sa nevie, kto STVR povedie. Opozícia hovorí o ovládnutí telerozhlasu a návrate totality.

Matúš Šutaj Eštok

Odborový zväz polície kritizuje ministerstvo vnútra za nezáujem o zlepšenie podmienok policajtov

22.06.2024 08:38

Podľa rady predsedov základných organizácií OZP v SR sa súčasná situácia v PZ dostala na najnižší počet členov od jeho založenia.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy, Chán Júnis

Izrael je podľa OSN povinný ako okupačná mocnosť zabezpečiť bezpečnosť v Pásme Gazy

22.06.2024 07:37

Izrael má podľa OSN ako okupačná mocnosť povinnosť zabezpečiť verejný poriadok a bezpečnosť v Pásme Gazy.

F-35, stíhačka, USS George Washington, USA

Spojené štáty a Čína po piatich rokoch opäť polooficiálne rokovali o jadrových zbraniach

22.06.2024 07:10

Spojené štáty a Čína v marci po prvý raz po piatich rokoch obnovili polooficiálne rokovania o jadrových zbraniach.

Ivan Vlček

Kvôli čomu sme vlastne boli prizvaní do Únie? Kvôli úprimnej snahe o dobro pre všetkých alebo kvôli neskromnej snahe o výhody jedných na úkor druhých?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 66609x
Priemerná čítanosť článkov: 1586x

Autor blogu

Kategórie