B10. 2- Negatívum medzištátnej pracovnej migrácie

Obsah predchádzajúceho príspevku: „B10.1- Medzištátna pracovná migrácia – krátka história“. Pracovná migrácia z jedného miesta na druhé – nielen v rámci jednej krajiny, ale aj medzi krajinami – existuje už od vzniku ľudstva a jej intenzita je priamo úmerná rozvoju dopravy.

 —————————————————————————————————

 

Okrem pozitívnych prínosov (vyššia mzda, kvalitnejšia pracovná sebarealizácia, možnosť zamestnania sa v profesii, ktorá nie je vôbec alebo je len obmedzene  zastúpená v rodnej krajine, spoznávanie ďalekých krajín) je medzištátna pracovná migrácia spojená aj s jednou nepríjemnou skutočnosťou.

Skutočnosťou, ktorá sa  stáva čoraz väčšou nočnou morou pre skupinu štátov, z ktorej títo „emigrujúci“ občania odchádzajú do zahraničia za lepšou, či skôr lepšie platenou prácou.

 

Touto skutočnosťou je bezplatné či bezkompenzačné odčerpávanie pracovnej sily z hospodársky slabších krajín ekonomikami hospodársky vyspelejších krajín.

Bezplatné v tom zmysle, že kým jedny krajiny vynaložia značné náklady počas dlhodobej prípravy svojich občanov na ich zapojenie sa do pracovného procesu, tak iné krajiny využívajú týchto občanov v svojich ekonomikách ako pracovnú silu, bez toho, aby sa nejakým spôsobom snažili podieľať sa na spravodlivej kompenzácii nákladov vynaložených v dlhodobom procese výchovy a vzdelávania týchto občanov v ich rodných krajinách.

V Európe sa tento problém výraznejšie prejavil po r. 1989, po páde železnej opony.

 

Štáty Európy, ktorých väčšina patrí do EU, môžeme podeliť do dvoch charakteristických skupín:

a, Prvú skupinu tvoria štáty so silnejšími ekonomikami – Nemecko, Anglicko, Francúzsko, Luxembursko, Švajčiarsko, Nórsko, Dánsko, Belgicko, Holandsko, Rakúsko, Švédsko a i. Až na Švajčiarsko, Anglicko a Nórsko, ktoré nie sú členmi EU, tu ide v podstate  o staré členské štáty EU.

Jedná sa o krajiny, ktoré sú čistými príjemcami pracovnej sily, t. j. viac občanov z iných krajín do nich za prácou prichádza, než z nich ich rodných občanov do iných krajín za prácou odchádza.

 

b, Druhú skupinu štátov tvoria tie štáty strednej a východnej Európy, ktoré pristúpili do EU od r. 2004 (Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko).

Toto sú zasa čistí poskytovatelia pracovnej sily, t. j. viac občanov týchto krajín za prácou do iných krajín odchádza, než do nich z iných krajín prichádza.

 

 

Ekonomiky novopristúpených členských štátov Únie nie sú rozvinuté v takom stupni ako napr. ekonomiky Nemecka, Anglicka či Švajčiarska, a preto aj mzdy v novopristúpených členských krajinách EU sú v priemere niekoľkokrát nižšie. A práve preto, z dôvodu nižších miezd miezd, odchádzajú ich občania za lepšie platenou prácou do krajín Západnej Európy.

 

Nasledujúci príspevok: „B10.3- Odchod občana do zahraničia – finančná strata jeho rodnej krajiny“

 

B12. 1- Haló . . . Nemci, Rakúšania, Švajčiari či Angličania, bezplatne vám vychovávame lekárov. A náklady bude za vás kto platiť?

09.04.2022

„V súčasnosti odchádza do zahraničia približne 20 percent končiacich absolventov lekárskych štúdií [1]. A dopyt po týchto absolventoch v zahraničí neutícha, naopak rastie. To znamená, že ak budú hospodársky silnejšie členské štáty EU potrebovať viac lekárov, stačí, ak absolventom lekárskych štúdií v novopristúpených štátoch EU ponúknu [...]

B11. 1- Chudáka zderieme aj z poslednej kože, a čím bohatší, tým viac sa mu klaniame, tým viac sa pred ním skláňame

15.03.2022

Štát, jeho predstavitelia a zástupcovia, naháňajú a trestajú za odkotúľavané šestáky každého, koho sa neboja, a pritom im unikajú zlatučké jagavé dukáty, ktoré patria nám všetkým, ktoré visia priamo pred nami, ako šťavňaté jabĺčka. Stačí len natiahnuť ruku a odtrhnúť ich. Ale o tie sa nehlásime. Nechceme vedieť, že máme na ne plný nárok. [...]

B11- Aj tí najbiednejší Slováci sa zložili na náklady 19 miliárd, ale zisk už berie Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko a iní

09.03.2022

Keď v štátnej pokladnici, v štátnom rozpočte, chýbajú peniaze, tak sa to štát snaží dohnať buď zvýšením starých, alebo zavedením nových daní, rôznymi poplatkami za to, tamto či toto, novým zaťažením obyvateľov i podnikateľov. Hlavne drobných podnikateľov. Ale prečo sa najprv nepokúsime pozrieť, kde sa tie peniaze strácajú, kde odtekajú? [...]

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26, aktualizované: 13:37

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Ivan Vlček

Kvôli čomu sme vlastne boli prizvaní do Únie? Kvôli úprimnej snahe o dobro pre všetkých alebo kvôli neskromnej snahe o výhody jedných na úkor druhých?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 70219x
Priemerná čítanosť článkov: 1672x

Autor blogu

Kategórie