B3. 1- Médiá o nákladoch investovaných do vysokoškolského vzdelania

Predchádzajúci príspevok: „B2- Príčiny odchodu mladých ľudí do zahraničia“. Mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia z dôvodu vyšších zárobkov a lepšiemu uplatneniu svojich schopností, lepšej profesnej sebarealizácii.

————————————————————————————————————

V rôznych médiach – či už v tlači alebo na rôznych internetových stránkach tých krajín Únie, ktorých občania masovo odchádzajú za prácou do ekonomicky vyspelejších krajín EU – už bolo uverejnených veľa rôznych článkov, týkajúcich sa problematiky odchodu vysokoškolsky vzdelaných odborníkov do zahraničia po ukončení ich štúdií v rodných krajinách.

Väčšina týchto článkov v podstate poukazuje na fakt, že financovanie vysokoškolských štúdií občanov, ktorí odchádzajú po získaní diplomu do zahraničia, je pre ich rodnú krajinu stratové.

Hoci vyštudovali za peniaze svojich spoluobčanov, svojou prácou – mimo územia svojej rodnej krajiny – budú prospešní ekonomike toho štátu, v ktorom sa zamestnajú, a ktorý sa absolútne nepodieľal na financovaní ich štúdií.

 

Tieto mediálne články poukazujú na to, že sú to neúčelne vydávané peniaze, ktorých návratnosť klesá úmerne dobe prepracovanej odborníkom v zahraničí, a navrhujú rôzne spôsoby vysporiadania sa s touto problematikou.

Hovorí sa napr. o variante zaviazania sa vysokoškoláka – po ukončení jeho štúdií na vysokej škole – k odpracovaniu určitého počtu rokov v ekonomike rodného štátu.

Alebo aj o tom, že štát by mal od vysokoškoláka, ktorý po ukončení štúdií odíde pracovať do zahraničia, požadovať – či už v plnej alebo čiastočnej výške –  peniaze vynaložené na jeho štúdiá. Požadovať z toho dôvodu, že tieto peniaze boli predsa vynaložené na jeho vzdelávanie preto, aby sa  tento mladý človek  po ukončení štúdií zapojil do pracovného procesu v svojej rodnej krajine, ktorá ho potrebuje v svojej ekonomike, a nie preto, aby po skončení štúdií odišiel pracovať do zahraničia.

 

Ale idú tieto úvahy o spôsobe vyrovnávania sa za poskytnuté vzdelanie, úvahy diskutované či už v médiách alebo v širokej verejnosti, idú tým správnym smerom?

Pomôžu k nájdeniu toho skutočne efektívneho riešenia? Obracajú pozornosť skutočne na toho, kto by sa mal zúčastňovať na uhrádzaní nákladov za vzdelávanie?

Hoci sú myslené iste dobre a  v záujme vyriešenia tejto problematiky, neodvádzajú pozornosť od tej skutočne správnej cesty?

 

Od koho požaduje futbalový klub peniaze pri prestupe hráča, od hráča alebo od jeho nového majiteľa, od jeho nového zamestnávateľa?

 

Nasledujúci  príspevok: „B3.2- Financovanie štúdií budúcim zamestnávateľom“

B12. 1- Haló . . . Nemci, Rakúšania, Švajčiari či Angličania, bezplatne vám vychovávame lekárov. A náklady bude za vás kto platiť?

09.04.2022

„V súčasnosti odchádza do zahraničia približne 20 percent končiacich absolventov lekárskych štúdií [1]. A dopyt po týchto absolventoch v zahraničí neutícha, naopak rastie. To znamená, že ak budú hospodársky silnejšie členské štáty EU potrebovať viac lekárov, stačí, ak absolventom lekárskych štúdií v novopristúpených štátoch EU ponúknu [...]

B11. 1- Chudáka zderieme aj z poslednej kože, a čím bohatší, tým viac sa mu klaniame, tým viac sa pred ním skláňame

15.03.2022

Štát, jeho predstavitelia a zástupcovia, naháňajú a trestajú za odkotúľavané šestáky každého, koho sa neboja, a pritom im unikajú zlatučké jagavé dukáty, ktoré patria nám všetkým, ktoré visia priamo pred nami, ako šťavňaté jabĺčka. Stačí len natiahnuť ruku a odtrhnúť ich. Ale o tie sa nehlásime. Nechceme vedieť, že máme na ne plný nárok. [...]

B11- Aj tí najbiednejší Slováci sa zložili na náklady 19 miliárd, ale zisk už berie Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko a iní

09.03.2022

Keď v štátnej pokladnici, v štátnom rozpočte, chýbajú peniaze, tak sa to štát snaží dohnať buď zvýšením starých, alebo zavedením nových daní, rôznymi poplatkami za to, tamto či toto, novým zaťažením obyvateľov i podnikateľov. Hlavne drobných podnikateľov. Ale prečo sa najprv nepokúsime pozrieť, kde sa tie peniaze strácajú, kde odtekajú? [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

Ivan Vlček

Kvôli čomu sme vlastne boli prizvaní do Únie? Kvôli úprimnej snahe o dobro pre všetkých alebo kvôli neskromnej snahe o výhody jedných na úkor druhých?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 70191x
Priemerná čítanosť článkov: 1671x

Autor blogu

Kategórie