Predchádzajúci príspevok: „B3.4- Štát požaduje vrátenie nákladov vynaložených na štúdiá“. Štát má prirodzený záujem na tom, aby sa mu peniaze investované do vzdelávania mladých ľudí vrátili. Existuje nejaká možnosť splnenia tejto jeho požiadavky?
———————————————————————————————–
V médiách sa už veľakrát hovorilo o eventuálnych možnostiach riešenia situácie, keď odborník po ukončení vysokoškolských štúdií odíde pracovať do zahraničia, a náklady na jeho vysokoškolské štúdiá sa tak z pohľadu štátu, ktorý tieto náklady platil, dostanú do roviny nie najefektívnejšie investovaných peňazí. Padajú rôzne návrhy, ako sa vysporiadať s touto nepríjemnou situáciou, padajú návrhy, ktorých cieľom je vyriešiť túto situáciu diskriminujúcu rodný štát odídeného odborníka, diskriminujúcu všetkých jeho spoluobčanov v rodnej krajine.
Drvivá väčšina týchto mediálnych článkov – ak nie všetky – sa však týka len riešenia nákladov posledného stupňa vzdelávania tohto odborníka, t. j. len riešenia nákladov vysokoškolských štúdií.
Prebiehajú rôzne diskusie a polemiky o tom, či, kým a akým spôsobom vracať náklady vynaložené na vysokoškolské štúdiá.
Ale nemali by byť tieto diskusie, tieto polemiky zamerané skôr smerom na vrátenie všetkých nákladov vynaložených počas prípravy občana na pracovnú činnosť, počas jeho prípravy na výkon danej profesie. Veď predsa výrobné náklady na výrobu výrobného prostriedku „odborník“ nezahŕňajú len náklady na vysokoškolské štúdiá.
Finančné náklady vynaložené na vysokoškolské štúdiá predstavujú len menšiu časť celkových nákladov vynaložených na prípravu odborníka v danej profesii. Ktoré finančné náklady teda vlastne vytvárajú náklady nevyhnutne vynaložené na to, aby bol občan pripravený vstúpiť do pracovného procesu, aby bol pripravený vykonávať prácu v danej profesii?
Skutočne, peniaze vynaložené štátom na vysokoškolské štúdiá tvoria len časť celkových nákladov, ktoré štát vynaložil na vzdelávanie vysokoškolsky vzdelaného odborníka. Do týchto celkových nákladov vynaložených na vzdelávanie vysokoškolského absolventa patria jednoznačne aj náklady vynaložené na vzdelávanie na základnej, a, samozrejme, aj na strednej škole. Predsa títo odídení, vysokoškolsky vzdelaní ľudia, museli absolvovať aj základnú a strednú školu. Bez vzdelávania sa na základnej a strednej škole nemajú žiadnu šancu zvládnuť štúdiá na vysokej škole. A náklady na základnú a strednú školu platí predsa štát, čiže platíme to my všetci, všetci občania našej krajiny. Formou daní, ktoré odvádzame do štátneho rozpočtu.
A týchto mladých ľudí musel počas ich vzdelávania na základnej, strednej a vysokej škole niekto živiť, obliekať, museli mať možnosť niekde bývať, niekto im platil energie, vodu, cestovné do školy, atď. A toto zabezpečovali ich rodičia. Na svoje náklady.
Pozrime sa na túto problematiku trocha podrobnejšie.
Nasledujúci príspevok: „B4.1- Náklady rodičov na výchovu dieťaťa“
Celá debata | RSS tejto debaty