B10. 1- Medzištátna pracovná migrácia – krátka história

Obsah predchádzajúceho príspevku: „B9.6- Straty vzniknuté odchodom občanov do zahraničia“. Z našej krajiny, zo Slovenska, podobne ako aj z iných novopristúpených členských krajín, každoročne odchádza za prácou do zahraničia množstvo občanov. Žiadna krajina, ktorá ich zamestnáva, sa však už nezúčastňuje na spravodlivej kompenzácii nákladov, ktoré boli vynaložené počas dlhodobej prípravy týchto občanov na zapojenie sa do pracovného procesu.

—————————————————————————————————————-

Jav pracovnej migrácie existuje od samého začiatku ľudstva. Počas celej svojej existencie sa ľudia presúvali za prácou nielen medzi rôznymi miestami toho istého regiónu či štátu, ale častokrát za ňou odchádzali aj do iných krajín, do celého sveta. Dôvody, ktoré ich k tomu viedli boli rôzne: vyššie mzdy, prijateľnejšie pracovné podmienky, rodinné dôvody, túžba za poznaním iných miest a pod.

Možnosť cestovania ľudí, ako aj transportu tovaru pred tisíc rokmi, bola jednoznačne limitovaná možnosťami dopravy. Jedinými dopravnými prostriedkami boli kone a lode. Máloktorý človek z tohto dôvodu uvažoval o možnosti zamestnania sa v ďalekých krajinách, a množstvo ľudí odchádzajúcich za prácou do iných miest regiónu, krajiny či sveta, prudko klesalo v závislosti od vzdialenosti pracoviska.

 

Vynálezom parného rušňa a zavedením železnice na začiatku 19. storočia začal rapídne narastať počet ľudí premiestňujúcich sa za prácou na väčšie vzdialenosti. K ďaľšiemu vzrastu pracovnej migrácie dopomohol v 20. storočí rozvoj automobilizmu a leteckej dopravy.

Po 2. svetovej vojne dochádza k novým objavom, vynálezom, masívnemu rozvoju vedy a techniky, čo má za následok modernizáciu a následné skvalitnenie cestnej, železničnej, leteckej, a aj námornej dopravy. Doprava sa stáva rýchlejšou, lacnejšou a pohodlnejšou. To vedie k ďaľšiemu nárastu počtu ľudí, využívajúcich čoraz širšiu  možnosť zamestnávania sa aj v tých najodľahlejších oblastiach sveta. Ženie ich nielen možnosť lepších zárobkov, ale aj možnosť kvalitnejšej sebarealizácie či uspokojenie túžby za poznávaním  sveta.

 

Ľudia hľadajú prácu, ktorá im a ich rodinám zabezpečí lepšie podmienky na život, v porovnaní s tými, aké im poskytuje práca vo vlastnej krajine. Hľadajú takú, ktorá bude poskytovať lepšie možnosti na rozvoj ich schopností, nadania a talentu, či takú, ktorá im ponúkne možnosť dokonale spoznať miesto či región sveta, ktorý bol pre nich vždy tajomným lákadlom a vysnívaným miestom krátko či dlhodobého pobytu. Využívajú čoraz širšiu možnosť zamestnávania sa v rôznych krajinách sveta.

Nárast pracovnej migrácie v posledných desaťročiach je spôsobený nielen zlepšujúcimi sa možnosťami dopravy osôb: rýchlejšia, lacnejšia a komfortnejšia, ale súčasne aj rastúcou dostupnosťou nových a nových pracovných pozícií v mnohých krajinách pre ľudí z celého sveta.

Vierovyznanie, rasa, národnosť či farba pleti už nie sú prekážkou pri hľadaní práce, a určujúcimi faktormi pre získanie pracovného miesta na ľubovoľnom mieste našej planéty sú jazyk, profesionalita a chuť pracovať.

 

Rozvoj globalizácie nárastu medzištátnej pracovnej migrácie jednoznačne nahráva.

Súčasná globalizácia, t. j. čoraz väčšie prepájanie ekonomík jednotlivých krajín, tomuto trendu medzištátnej pracovnej migrácie, trendu cestovania za prácou do zahraničia, pomáha a kladie ho na novú kvantitatívnu úroveň charakterizovanú  čoraz väčším množstvom ľudí odchádzajúcich za prácou do zahraničia.

A čoraz kvalitnejšia a efektívnejšia doprava je ďaľším dôležitým podporným činiteľom tohto procesu cestovania za prácou do iných krajín, procesu jednoznačne spätého s narastajúcou globalizáciou.

 

Nasledujúci príspevok: „B10.2- Negatívum medzištátnej pracovnej migrácie“

 

B12. 1- Haló . . . Nemci, Rakúšania, Švajčiari či Angličania, bezplatne vám vychovávame lekárov. A náklady bude za vás kto platiť?

09.04.2022

„V súčasnosti odchádza do zahraničia približne 20 percent končiacich absolventov lekárskych štúdií [1]. A dopyt po týchto absolventoch v zahraničí neutícha, naopak rastie. To znamená, že ak budú hospodársky silnejšie členské štáty EU potrebovať viac lekárov, stačí, ak absolventom lekárskych štúdií v novopristúpených štátoch EU ponúknu [...]

B11. 1- Chudáka zderieme aj z poslednej kože, a čím bohatší, tým viac sa mu klaniame, tým viac sa pred ním skláňame

15.03.2022

Štát, jeho predstavitelia a zástupcovia, naháňajú a trestajú za odkotúľavané šestáky každého, koho sa neboja, a pritom im unikajú zlatučké jagavé dukáty, ktoré patria nám všetkým, ktoré visia priamo pred nami, ako šťavňaté jabĺčka. Stačí len natiahnuť ruku a odtrhnúť ich. Ale o tie sa nehlásime. Nechceme vedieť, že máme na ne plný nárok. [...]

B11- Aj tí najbiednejší Slováci sa zložili na náklady 19 miliárd, ale zisk už berie Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko a iní

09.03.2022

Keď v štátnej pokladnici, v štátnom rozpočte, chýbajú peniaze, tak sa to štát snaží dohnať buď zvýšením starých, alebo zavedením nových daní, rôznymi poplatkami za to, tamto či toto, novým zaťažením obyvateľov i podnikateľov. Hlavne drobných podnikateľov. Ale prečo sa najprv nepokúsime pozrieť, kde sa tie peniaze strácajú, kde odtekajú? [...]

Čertovica / Auto / Doprava /

Horský priechod Čertovica bude cez víkend úplne uzavretý

21.11.2024 10:05

Dôvodom je zaťažkávacia skúška mosta.

Sneh / Sneženie / Kalamita / Dobšinský kopec /

V noci na piatok i v piatok dopoludnia sa očakáva sneženie na väčšine Slovenska

21.11.2024 09:54

Väčšina zrážok spadne v priebehu 12 hodín.

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Ivan Vlček

Kvôli čomu sme vlastne boli prizvaní do Únie? Kvôli úprimnej snahe o dobro pre všetkých alebo kvôli neskromnej snahe o výhody jedných na úkor druhých?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 70195x
Priemerná čítanosť článkov: 1671x

Autor blogu

Kategórie