Predchádzajúci príspevok: „B3.3- Náklady na štúdia má naozaj znášať absolvent?“ Je diskutované vymáhanie nákladov vynaložených štátom na vysokoškolské štúdiá tých absolventov, ktorí po ukončení štúdií odchádzajú za prácou do zahraničia, tou naozaj správnou cestou?
———————————————————————————
Z pohľadu štátu je jeho snaha o vrátenie peňazí vynaložených na štúdiá mladého človeka logickým krokom. On sa len bráni situácii, aby zo svojho rozpočtu financoval vzdelávanie tých budúcich odborníkov, a všeobecne pracovníkov rôznych profesií, ktorí chcú po skončení štúdií odísť pracovať do zahraničia. Ktorí tak budú vytvárať zisk zahraničnej firme, platiť dane a odvádzať odvody cudziemu štátu, plniť cudzí štátny rozpočet. Odvádzať peniaze štátu, ktorý na ich vzdelávanie nevynaložil absolútne žiadne finančné prostriedky.
Predsa z týchto odídených občanov nemá počas doby ich zamestnávania sa v zahraničí ich rodná krajina žiadny úžitok, a nik jej počas tejto doby nevráti ani cent z nákladov vynaložených na ich vzdelávanie. Peniaze vynaložené na ich štúdiá sú tak vlastne neefektívne vynaloženými peniazmi, a v prípade dlhodobého, resp. trvalého odchodu týchto občanov do zahraničia sa zmenia na peniaze doslova vyhodené do vzduchu. Áno, doslova a do písmena sa na peniaze vyhodené do vzduchu zmenia dane spoluobčanov týchto občanov odídených do zahraničia, dane určené na ich vzdelávanie. Dane, z ktorých sa toto ich vzdelávanie platilo.
A nebola by tu iná možnosť? Iná možnosť návratu financií vynaložených štátom na štúdiá mladého občana, ktorý po ich ukončení odchádza za prácou do zahraničia? Neexistoval by nejaký iný variant riešenia tejto situácie oproti tým názorom, ktoré to chcú hodiť na plecia občana odchádzajúceho za prácou do zahraničia?
Áno, všetky tieto názory sa zhodujú v tom, že financie, vynaložené štátom na štúdiá občana, sa v prípade jeho odchodu za prácou do zahraničia viac či menej – v závislosti od dĺžky jeho pobytu v zahraničí – míňajú svojím účinkom a predstavujú pre ekonomiku jeho rodnej krajiny zbytočnú stratu. A taktiež, podľa veľkej časti týchto názorov, by mal náklady štátu na štúdiá odborníka znášať – či už úplne alebo čiastočne – občan odchádzajúci do zahraničia, absolvent vysokoškolských štúdií.
A stráca štát pri odchode odborníka – absolventa vysokej školy – za prácou do zahraničia, skutočne iba peniaze vynaložené na jeho vysokoškolské štúdiá? Stráca len tieto peniaze, len peniaze vynaložené na jeho vysokoškolské štúdiá?
Nasledujúci príspevok: „B4- Skutočné náklady vynaložené na výchovu a vzdelávanie budúceho pracovníka“
Celá debata | RSS tejto debaty